Menyanthidis trifoliatae folium
Liść bobrka FP X

Folium Menyanthidis
Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca


ang.: Bogbean leaf
syn.: Folium Trifolii fibrini

Roślina:
Menyanthes trifoliata - Bobrek trójlistkowy
Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!

Rodzina: Menyanthaceae - bobrkowate

Opis surowca

Surowcem są całe lub rozdrobnione, wysuszone liście liście bobrka trójlistkowego. Surowiec musi mieć wskaźnik goryczy nie mniejszy niż 3000. Liście zbiera się w okresie tworzenia kwiatostanów lub na początku kwitnienia.

Związki czynne

Zawiera glikozydy irydoidowe i sekoirydoidowe: loganinę, foliamentynę, mentafolinę, swerozyd. Ponadto garbniki 7% i kwasy fenolowe.

Działanie

Amarum, stomachicum, tonicum.
Surowiec ten zalicza się do surowców szczerogorzkich - amara pura. Substancje goryczowe w nim zawarte podrażniają receptory smaku i z udziałem OUN-u pobudzają czynność wydzielniczą gruczołów ślinowych oraz żołądka. Zaobserwowano, że środki goryczowe działają silniej u ludzi chorych, u których procesy trawienia nie przebiegają w pełni prawidłowo. Substancje goryczowe działają na żołądek również w sposób pośredni, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki żołądka i pobudzenie jego perystaltyki. Liściom bobrka przypisuje się również wpływ na ogólną przemianę materii, co związane jest ze znaczną zawartością jodu. Posiadają także słabe działanie uspokajające. Surowiec jest z reguły stosowany w mieszankach ziołowych.
Wskazania:Dolegliwości trawienne spowodowane brakiem łaknienia, zanikowy nieżyty żołądka.
Uwagi: Nie stosować u osób z nadkwaśnością i chorobą wrzodową żołądka. Duże dawki mogą wywołać podrażnienie błony śluzowej żołądka, nudności i wymioty.
 

Stanowiska

Roślina występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W Polsce występuje na bagnach i podmokłych łąkach. Ze względu na zniszczenie tych naturalnych siedlisk bobrek stał się dzisiaj rośliną rzadko spotykaną. Surowiec pochodzi ze stanowisk naturalnych.

Wygląd zewnętrzny

Liść jest ogonkowy, złożonym z trzech listków. Są one eliptyczne, krótkoogonkowe lub siedzące. Ich blaszka liściowa jest matowa, całobrzega lub lekko karbowany.
Smak bardzo gorzki (gorycz 300). Zapach mentolowy (słaby).

Cechy anatomiczne

Liść ma budowę bifacjalną. Miękisz palisadowy przechodzi w powietrzny miękisz gąbczasty. W śródliściu mogą występować jedyńce szczawianu wapnia. Czasem spotyka się wielokomórkowe włoski (na młodych liściach.)


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-20

Korzystasz z mobilnej wersji strony. W przypadku korzystania z urządzenia stacjonarnego zalecana jest wersja klasyczna.

Wersja klasyczna strony