Crataegi folium cum flore
Kwiatostan głogu FP XI


ang.: Hawthorn leaf and f.
syn.: Flos Crataeg, Kwiat głogu, Crataegi Inflorescentia
Roślina:
Crataegus monogyna Jacq. - Głóg jednoszyjkowy
Crataegus laevigata (Poiret) D.C.(C.oxyacantha L.) - Głóg dwuszyjkowy
Crataegus sp.
Rodzina: Rosaceae - różowate
Opis surowca
Surowiec stanowią całe lub pocięte, wysuszone gałązki kwiatostanów głogów wraz z towarzyszącymi 2-5 liśćmi. Surowiec musi zawierać nie niej niż 1,5% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd. Kwiatostany zbiera się w początkowym okresie kwitnienia i szybko suszy.
Związki czynne
Surowiec zawiera flawonoidy: glikozydy kemferolu i kwercetyny. Oprócz tego zidentyfikowano procyjanidynę, katechinę i epikatechinę. Występują także kwasy trójterpentynowe i polifenolowe oraz kumaryny.
Działanie
Cardiotonica, spasmolyticum, hipotonicum, sedativum.
Kwiat głogu wykazuje działanie tonizujące na mięsień sercowy i nieznacznie zwiększa siłę jego skurczów. Za to działanie odpowiedzialne są zawarte w surowcu flawonoidy. Głóg działa również przeciwskurczowo na mięsnie gładkie jelit, macicy i naczyń krwionośnych, w tym naczyń wieńcowych serca oraz naczyń mózgowych. Rozszerzenie naczyń powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Zaletą tego surowca jest długotrwałe i łagodne działanie. Surowiec czasami łączony jest z glikozydami nasercowymi. Daje to korzystny synergistyczny efekt. Wyciągi alkoholowe z surowca wykazują działanie uspokajające, są często stosowane w schorzeniach serca np.: w starczej niewydolności serca czy zaburzeniach przepływu wieńcowego.
Uwagi: Surowiec nie zalecany u dzieci poniżej 12 roku życia. Należy pamiętać, że wyciągi z surowca mogą nasilać działanie glikozydów nasercowych, środków rozszerzających naczynia i obniżających ciśnienie krwi.
Stanowiska
Surowiec zbiera się ze stanu naturalnego.
Wygląd zewnętrzny
W surowcu wyróżniają się białożółtawe, zebrane w baldachy kwiaty, częściowo w pąkach, częściowo rozwinięte, lub o odpadniętych płatkach. Kwiaty są obupłciowe, promieniste, 5-krotne, o średnicy 1 cm. Pręciki liczne z czerwonobrunatnymi pylnikami, słupki 2-3.
Łodygi surowca są zdrewniałe, naprzemianlegle ulistnione. Liście ogonowe.
Zapach jest swoisty, smak gorzkawy.
Cechy anatomiczne
Zawarte w surowcu liście mają budowę bifacjalną, z dwurzędowym miękiszem palisadowym. W komórkach tych widoczne są gruzły szczawian wapnia. Komórki skórki górnej są prostościenne. Na dolnej stronie liścia, pokrytej falistosciennymi komórkami znajdują się anomocytyczne aparaty szparkowe.
Płatki okryte są skórką o silnie brodawkowych, grubych komórkach z listewkowatymi wypustkami.
W preparacie z surowca widać liczne, kuliste, eliptyczne bądź trójkątne ziarnka pyłku z delikatnie ziarnistą egzyną.
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28